Dermatologia ogólna

Znamiona barwnikowe


Znamiona barwnikowe są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia lecz nie są dziedziczne. Zdarza się, że dają one o sobie znać w okresie dzieciństwa, ale równie dobrze mogą się one pojawić w wieku 20 czy 50 lat.

zmiany-barwnikowe

Zmiany takie dzielimy na:

  • melanocytowe
  • komórkowe

Znamiona barwnikowe- melanocytowe :

Znamiona tego rodzaju można podzielić na naskórkowe należą tu znamiona płaskie i plamy soczewicowate) i skórne. Znamiona o charakterze płaskim znajdują się w obrębie skóry, charakteryzują się tym, że są ograniczone od otoczenia i nie niosą ze sobą innych dolegliwości. Zmiany tego rodzaju rosną w miarę wzrostu dziecka. Nie powinno się tych zmian wystawiać na działanie czynników zewnętrznych np. ostrego słońca, mrozu, a także nie powinno się ich podrażniać w żaden inny sposób, gdyż mogę zmienić swój charakter i dać początek czerniakowi złośliwemu. Plamy soczewicowate mogą być wrodzone lub nabyte. Mają one charakter drobnych plamek brązowego koloru (różne odcienie) dość licznie rozsianych na plecach, klatce piersiowej, skórze rąk, twarzy i przedramionach, są nieco większe niż piegi i znacznie bardziej odgraniczone. Zmiany te mogę powstawać w wyniku działania promieni słonecznych (plamy soczewicowate słoneczne); często występują również u osób starszych (plamy starcze, zmiany stałe).

Znamiona komórkowe:

Występują bardzo często, a dzieli się je na łączące, skórne i mieszane. Mogą mieć kolor zbliżony do barwy skóry, a także jasnobrunatny, aż do bardzo ciemnego. Ich powierzchnia bywa gładka, brodawkowata, zrazikowa, mogą być płaskie, wypukłe, guzowate, nawet uszypułowane i owłosione. Praktycznie u każdego człowieka można stwierdzić kilkanaście zmian tego typu. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie. Najbezpieczniejsze są znamiona wyniosłe uszypułowane i owłosione, najgroźniejsze – wrodzone i dysplastyczne.

Usuwanie znamion barwnikowych:

Na wstępnie należy ocenić dane znamię, do jego oceny służy dermatoskop. Najczęściej likwiduje się taką zmianę ze względów kosmetycznych. Plamy soczewicowate leczy się w gabinecie kosmetycznym, zamrażając je płynnym azotem, w przypadku zmian złośliwych stosuje się chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z fragmentem zdrowej skóry.
dermatoskop